Olej sezamowy jest jednym z najstarszych olejów świata, który od wieków stosuje się w rejonach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Ma bardzo wiele właściwości, które sprawiają, że nadaje się nie tylko do gotowania, ale również do pielęgnacji. Można go używać jako olejku do włosów, ciała lub paznokci. Kto powinien zainteresować się właściwościami oleju sezamowego? Dla kogo będzie odpowiedni?
Olej sezamowy – dla jakiej cery?
Wytłaczany z nasion sezamowych olejek kosmetyczny to preparat przede wszystkim dla cery suchej, mieszanej, słabo ukrwionej lub dojrzałej. Nie bez powodu olej sezamowy stosuje się głównie jako składnik kremów do cery suchej i wrażliwej. Związane jest to oczywiście z właściwościami tego ekstraktu roślinnego, który opóźnia procesy starzenia, znacznie poprawia mikrokrążenie skórne, regeneruje i odbudowuje uszkodzoną strukturę komórkową, zwalcza wolne rodniki, ma działanie tonizujące i oczywiście ochrania przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Z tego względu olej sezamowy to świetnie rozwiązanie dla osób o dojrzałej cerze, dla posiadaczy problematycznej skóry, dla osób z cerą wrażliwą oraz przesuszoną.
Olej sezamowy – na jakie włosy?
Równie chętnie olej sezamowy wykorzystuje się w pielęgnacji włosów, ponieważ zapewnia im odmłodzenie i przywrócenie witalności. Regularne stosowanie olejku z nasion sezamowych na włosy sprawia, że stają się gładsze, mocniejsze i bardziej podatne na czesanie oraz układanie. Poza tym ma działanie tonizujące, a więc świetnie oczyszcza skórę głowy, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum i przywraca naturalne pH. Olej sezamowy świetnie nada się dla posiadaczek włosów problematycznych, przesuszonych, puszących się, o nadmiernym przetłuszczaniu i wysokiej porowatości.
Olej sezamowy – komu NIE polecamy?
Naturalny olejek sezamowy może być silnym alergenem – zrezygnować powinny z niego osoby uczulone na sezam. Warto przed jego zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową. Nie poleca się oleju sezamowego również osobom z problemem rozszerzonych naczynek, ponieważ ma on działanie rozgrzewające i może spotęgować problem oraz podrażnić. Olej z sezamu nie jest też dobrym rozwiązaniem przy zapaleniach skórnych oraz AZS.