Jakie właściwości ma olej z nasion sezamowych?

Olej sezamowy od wieków króluje w blisko- i dalekowschodniej kuchni jako dodatek do wielu potraw. Od starożytności znane są jego właściwości lecznicze oraz pielęgnujące, dlatego coraz chętniej sięga się po niego w codziennej pielęgnacji. Jaki właściwości ma olej sezamowy? Jaki jest? Przedstawiamy kilka informacji na jego temat.

Formuła oleju

Olejek sezamowy to bardzo lekki olej pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno nasion sezamowych. Kolorystycznie olej z sezamu jest wyjątkowo różnorodny – od ciemnożółtego po karmelowy, a nawet brązowy. Ma łagodny, orzechowy zapach oraz smak. Jest jednym z bardziej aromatycznych płynnych olejków. Przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu oleje z różnych odmian sezamu łączy jedno – to bardzo trwałe i odporne na jełczenie oleje roślinne, które w niskiej temperaturze mogą gęstnieć. Warto wiedzieć, że jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur, dlatego nie nadaje się do podgrzewania.

Wartości odżywcze

Olej sezamowy jest jednym z bogatszych olejków roślinnych, które stosuje się w kosmetyce. Swoją trwałość zawdzięcza dwóm przeciwutleniaczom – sezaminie i sezamolinie. Zawiera także wysokie stężenie tokoferoli, czyli naturalnej witaminy E (również przeciwutleniacza). Olej sezamowy zawiera jedną z większych dawek kwasu linolowego (47%) o działaniu nawilżającym. Oprócz tego w oleju sezamowych znajdziemy kompleks witamin (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, B6 oraz A), zestaw minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk) i kwasy tłuszczowe (nasycone i nienasycone). Olej sezamowy jest również bogatym źródłem fitosteroli.

Właściwości oleju sezamowego

Nad właściwościami olejku z nasion sezamu można rozwodzić się godzinami, ale najważniejsze to podzielić jego działanie na lecznicze oraz pielęgnacyjne. W leczeniu olej sezamowy wykorzystuje zgodnie z zasadami Ajurwedy, czyli starożytnej medycyny indyjskiej. Ma detoksykować, odtruwać, wzmacniać, redukować ból, obniżać poziom cholesterolu i ciśnienie, a nawet eliminować ryzyko raka skóry lub innych nowotworów. W kosmetyce olejek sezamowy wykorzystuje się głównie jako sposób na odmłodzenie, nawilżenie, regenerację i ogólną pielęgnację skóry oraz włosów.