Olej sezamowy do masażu oraz olejowania

Sezam jest jedną z bardziej odżywczych roślin o wyjątkowo bogatych właściwościach. To skarbnica wapnia, którego zawiera więcej niż mleko. Jest też bogatym źródłem przeciwutleniaczy i steroli roślinnych. Olej z nasion sezamowych ma nie tylko wiele właściwości leczniczych, ale również świetnie sprawdza się w pielęgnacji. Z jego pomocą można wykonywać masaże, a także zabiegi olejowania. Jak stosować olej sezamowy?

OLEJOWY MASAŻ

W gabinetach masażu lub medycyny naturalnej niejednokrotnie wykorzystuje się naturalne oleje roślinne, a to głównie ze względu na ich właściwości. Olej sezamowy jest jednym z częściej stosowanych w masażu czystych olejów. Można nakładać go na ciało lub wyłącznie na twarz w nierozcieńczonej postaci, ale nadaje się też do tworzenia mieszanek – do 30% oleju sezamowego w połączeniu z dowolnym olejem bazowym (np. jojoba). Przed masażem można olej sezamowy podgrzać, ale trzeba pamiętać, że jest on wrażliwy na temperaturę i powyżej 65 st. C traci swoje właściwości. Atutem oleju sezamowego jest jego intensywnie orzechowy zapach, który relaksuje podczas wykonywania masażu.

OLEJOWANIE WŁOSÓW

Olejek sezamowy jest świetnie nawilżającym olejkiem, który idealnie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Olejowanie włosów sezamowym ekstraktem zapewnia wzmocnienie włosów, piękny blask i wygładzenie. Zawarty w oleju kwas tłuszczowy (a konkretnie kwas linolowy) w wysokim stężeniu zapewnia dogłębne nawilżenie włosów i skóry, niweluje przesuszenie oraz szorstkość włosów, a także odbudowuje ochronną barierę lipidową, której zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wystarczy kilka kropel oleju sezamowego, aby skutecznie ochronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (w tym przed promieniowaniem UV).

OLEJOWE MYCIE TWARZY

Sezamowy olej naturalny to również świetny olej do OCM, czyli oczyszczania twarzy olejem. Wykorzystuje się go jako składnik oliwek do demakijażu, ponieważ ma dobre właściwości oczyszczające i nie podrażnia. Można nim oczyszczać twarz z makijażu i zanieczyszczeń, a dodatkowo olej z sezamu zadziała odmładzająco. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników, dlatego hamuje pojawianie się pierwszych oznak starzenia, np. zmarszczek. Poza tym ma właściwości przeciwbakteryjne, czyli skutecznie poprawi kondycję cery trądzikowej.